O nas

Brakowało nam takiego miejsca. Przestrzeni, w której muzyka dawna nie byłaby jedynie naukowym terminem, zawierającym w sobie mnóstwo dat, nazwisk i sygnatur. Miejsca, w którym traktowano by ją jako inspirującą historię, którą chce się opowiadać, i – co ważniejsze – której naprawdę chce się słuchać.

Dlaczego Fundamentum? Ponieważ muzyka dawna to nasz fundament. Nasz punkt wyjścia, cel, nasza droga. Grunt, z którego jako młodzi muzykolodzy dopiero zaczynamy wyrastać, ale w którym chcemy się zakorzenić na dobre.

Polskie dziedzictwo muzyczne to wciąż niedoceniany skarb. Mając doświadczenie wynikające z funkcjonowania w muzycznym środowisku, uważamy, że warto i wręcz trzeba postawić na jego popularyzację.

W Fundamentum będziemy pisać. O muzyce minionych wieków na ziemiach polskich i europejskich. O ludziach, którzy zmieniali jej bieg, o kompozycjach, które weszły do kanonów, o ówczesnej teorii i praktyce wykonawczej. Chcemy, by muzyka dawna przestała być obszarem nieznanym, zapuszczenie się w głąb którego grozi konfrontacją ze zbyt dużą ilością zbyt trudnych informacji. Chcemy, byś Ty, drogi Czytelniku, zaczął postrzegać ją tak, jak my. Byś zechciał przekonać się, że to, co było kiedyś, naprawdę warte jest Twojej uwagi. Byś zatrzymał się na chwilę nad utworem, o którym będziesz czytał, byś poznał historię kompozytora, który go stworzył, byś zrozumiał, po co tak właściwie on powstał? Będą recenzje płyt, książek, koncertów, będą relacje z festiwali, będą rozmowy i spotkania… Będzie muzyka.

Tylko o nią naprawdę tutaj chodzi.

Aż o nią naprawdę tutaj chodzi.

Fundamentum wita i zaprasza do lektury!

 

Marta Szostak